sistani
09 فروردین 1402 - 11:07

اجرای ۱۰۷ عنوان اثر نمایشی در همدان طی سال گذشته

همدان-کارشناس مسئول هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان از اجرای ۱۰۷ عنوان اثر نمایشی در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی، نمایشنامه خوانی و کارگارهی طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین صفی ضمن گرامیداشت هفتم فروردین‌ماه (۲۷ مارس) روز جهانی تئاتر و هنرهای نمایشی و تبریک به فعالان این حوزه، با بیان اینکه سال گذشته برنامه‌های و جشنواره‌های مختلف تئاتری در استان برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور ۷۱ گروه نمایشی از سراسر کشور و ۴ نمایش خارجی، یازدهمین جشنواره نمایشنامه خوانی با حضور ۱۶ گروه نمایشی و ۱۵۰ هنرمند از استان و سی و چهارمین جشنواره تئاتر استان با حضور ۷ گروه نمایشی از شهرستان‌های ملایر، نهاوند، کبودراهنگ بهار و همدان از جمله برنامه‌های شاخص در حوزه هنرهای نمایشی طی سال ۱۴۰۱ است.

وی با بیان اینکه سال گذشته دوازدهمین دوره تئاتر صاحبدلان هم در همدان برگزار شد، گفت: ۵ نمایشنامه‌خوانی، سه اجرای صحنه‌ای و دو نمایش خیابانی هم در قالب نمایش‌های تئاتر صاحبدلان اجرا شد.

کارشناس مسئول هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان خاطرنشان کرد: در سالی که گذشت برگزاری همایش تئاتر با موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را هم در دستور کار داشتیم که ۲۰ عنوان نمایش توسط گروه‌های نمایشی مختلف از سراسر استان، در این همایش حضور داشتند.

صفی با تأکید بر فعالیت قابل توجه هنرمندان نمایشی استان و اینکه بیش از ۳۱ گروه نمایشی سال گذشته در جشنواره‌های خارج از استان حضور داشتند، تصریح کرد: نمایش‌های «مانداک» از ملایر و «مجسمه» از نهاوند، پس از حضور موفق در جشنواره تئاتر استانی به جشنواره منطقه‌ای کرمانشان راه یافتند که در این جشنواره هم نماش مانداک به عنوان نمایش برگزیده معرفی و راهی جشنواره بین المللی تئاتر فجر شد. علاوه بر این در این جشنواره نمایش «مهر ۵۷» در بخش خیابانی و «بلا روزگار» در بخش رادیو تئاتر به عنوان نماینده همدان حضوری موفق داشتند.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های حوزه نمایش در استان از نخستین روزهای سال جدید آغاز شد، اظهار کرد: امسال در ایام نوروز نمایش سیاه بازی «پیروز در نوروز» با محوریت معرفی آئین‌های نوروزی و نمایش «مشامی» با مضامین فولکلور همدانی طی ۲۰ نوبت در مناطق گردشگری همدان به اجرا درآمدند.

کارشناس مسئول هنرهای نمایش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان تأکید کرد: پرداختن به برنامه‌هایی با محوریت کاهش آسیب‌های اجتماعی، شناسایی و شکوفایی استعدادهای جدید، بزرگداشت پیشکسوتان، ساماندهی فضاهای نمایشی استان، افزایش گروه‌های دارای پروانه در سطح استان، فعال‌سازی آموزش تئاتر در مناطق محروم، تقویت کمی و کیفی تولیدات در شهرستان‌ها، تلاش برای تجهیز و افزایش زیر ساخت‌های نمایشی استان و سامان دهی انجمن نمایش استان در صورت تعیین تکلیف اساس نامه انجمن از طرف مراجع ذیصلاح از اولویت‌های حوزه هنرهای نمایشی در سال جدید خواهد بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1115798