sistani
09 فروردین 1402 - 14:15

نگاهی به ۶ سفر خارجی رئیسی در سال ۱۴۰۱| از عمان و ازبکستان تا چین و آمریکا

رئیس جمهور در سال گذشته به ۶ کشور سفر کرد؛ از ازبکستان گرفته تا چین و آمریکا. در این گزارش از برنامه‌ها و توافقات انجام‌گرفته مطلع می‌شوید.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود اعلام کرد سیاست همسایگی را احیا و توازن در روابط دیپلماتیک را دنبال خواهد کرد. کارشناسان معتقدند اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی تا حد مناسبی توانسته موانع بر سر راه بازرگانان و تبادلات اقتصادی بین ایران و کشورهای همسایه را بر طرف کند؛ نمونه‌ی آن، امضا و اجرای ده‌ها تفاهم‌نامه با کشورهای همسایه و منطقه است که در سفر رئیسی به کشورها انجام گرفت.

به‌گفته‌ی مسئولان دولتی، تعاملات اقتصادی با برخی کشورهای منطقه چندین برابر رشد داشته است؛ که البته این دستاورد نیازمند پیگیری مستمر و توسعه و گسترش است.

آیت‌الله رئیسی در سال گذشته به 6 کشور سفر داشت، سفرهایی از ازبکستان گرفته تا چین و آمریکا؛ در این حضور بین‌المللی رئیس دولت سیزدهم، دستاوردها و اخبار متعددی را شاهد بودیم. در ادامه با اهم اقدامات و برنامه‌های این سفرها آشنا می‌شوید:

سفر به مسقط؛ دیدار با سلطان عمان

رئیس‌جمهور 2 خرداد 1401 در سفری یک‌روزه به عمان با «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان این کشور، معاون نخست‌وزیر عمان، تجار و فعالان اقتصادی و ایرانیان مقیم دیدار و گفت‌وگو داشت.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

رئیسی در دیدار با سلطان عمان گفته بود ما عمان را به‌عنوان دوست صادق و معتبر می‌شناسیم و اعتماد سیاسی متقابل وارد مرحله جدیدی شده است. هیثم بن طارق نیز بیان کرد دست دوستی خود را به سمت کشور همسایه و برادر ایران دراز می‌کنیم.

رئیس‌جمهور هم‌چنین در دیدار با فعالان اقتصادی این کشور با اشاره به برخی مشکلات بر سرراه تجّار دو کشور گفته بود رفع مشکل حمل و نقل و پرداخت های پولی و بانکی در دیدارم با سلطان عمان مطرح و قرار شد این مسائل حل شود.

در جریان این سفر 12 سند همکاری در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، سیاسی، حمل و نقل، همکاری‌های دیپلماتیک، روابط تجاری و اقتصادی، علمی، محیط زیست و ورزشی میان مقامات دو کشور به امضا رسید.

سران ایران و عمان نیز در بیانیه مشترکی تأکید کردند که این سفر بر اساس پیوندهای مستحکم تاریخی میان دو ملت دوست و با هدف تقویت روابط پایدار دو جانبه و احترام متقابل بین سران و ملت های دو کشور انجام شد که اصول دینی، برادری و حسن همجواری، آن روابط را مستحکم ساخته است.

سخنرانی در اجلاس کشورهای ساحلی خزر

رئیسی 8 تیرماه سال گذشته برای سخنرانی در اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر به ترکمنستان رفت.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

وی در ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در عشق‌آباد گفت تعامل ایران با دوستان و همسایگان خود اصالت دارد و این تعامل و همکاری نه‌تنها موجب رونق اقتصادی و افزایش رفاه ملت‌های ما می‌شود بلکه به تقویت استقلال کشورها و صلح و ثبات منطقه‌ای و حل مسائل حوزه خزر صرفا از طریق کشورهای ساحلی می‌انجامد.

رئیس‌جمهور در جریان این سفر با رئیس مجلس مصلحت خلق شورای ملی ترکمنستان و رؤسای جمهور ترکمنستان، آذربایجان و روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

سید ابراهیم رئیسی در دیدار با همتای ترکمنستانی خود گفت روابط تهران و عشق‌آباد بر اساس اعتماد متقابل به سرعت در حال گسترش است و آمادگی داریم ظرفیت سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان را از مسیر کشورمان افزایش دهیم.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

رئیس‌جمهور هم‌چنین در دیدار دوجانبه با پوتین گفته بود ما تعاملات و مناسبات با روسیه را در چارچوب یک روابط راهبردی دنبال می‌کنیم. رئیس جمهور روسیه هم عنوان کرد در ماه‌های اخیر حجم مبادلات تجاری و روابط اقتصادی دو کشور افزایش خوبی داشته که این مسیر باید ادامه یابد.

سفر به سمرقند؛ شرکت در اجلاس شانگهای

رئیسی 24 شهریورماه 1401 برای سخنرانی در اجلاس سران شانگهای به ازبکستان رفت؛ وی در حاشیه بیست و دومین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با مقامات عالی ازبکستان، قزقیزستان، تاجیکستان، پاکستان، روسیه، بلاروس، چین، هند، ترکیه و دبیرکل این سازمان دیدار و گفت‌وگو داشت.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

در جریان این سفر، 17 سند و یادداشت همکاری توسط مقامات عالی ایران و ازبکستان به امضا رسید؛ این توافقات در موضوعاتی از جمله در عرصه‌های کشاورزی، انرژی، گمرک، تلاش برای توسعه همکاری‌های ورزشی، علمی، فناوری و نوآوری، افزایش تبادلات فرهنگی، همکاری در زمینه بهداشت و درمان، عملیاتی سازی حمل و نقل بین‌المللی از طریق بندر چابهار، همکاری‌های محیط زیستی، توسعه صنعت گردشگری و تسهیل صدور روادید برای تجار، اعضای محافل علمی و گروه‌های توریستی است.

رئیسی در دیدار با دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای با تشریح ظرفیت‌های ایران در زمینه‌های سیاسی، فناوری، اقتصادی و ترانزیتی، از آمادگی برای همکاری با این سازمان و کشورهای عضو در عرصه‌های مختلف خبر داد.

وی هم‌چنین در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان گفت ایران برای گسترش روابط با پاکستان حد و مرزی قائل نیست.

رئیس‌جمهور کشورمان در دیدار با پوتین نیز بیان کرد همکاری‌های اقتصادی تهران – مسکو برای دو ملت و کشورهای منطقه مفید است و پوتین هم گفته بود مواضع دو کشور همگرا و هماهنگ است.

ملاقات سران ایران و چین از دیگر برنامه‌های این سفر بود؛ رئیسی در دیدار با شی‌جین‌پینگ همتای چینی خود اظهار داشت برنامه همکاری‌های جامع راهبردی ایران و چین نشانه اراده دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط است.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

رئیس جمهور چین نیز اعلام کرد روابط ایران و چین روابطی راهبردی است و فارغ از هر تحول بین‌المللی توسعه خواهد یافت.

آیت‌الله رئیسی در نطق خود در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای گفت حضور فعال و موثر در فعالیت‌های سازمان شانگهای، عضویت ایران را به یکی از تحولات مهم تاریخ این سازمان تبدیل می‌کند.

حضور رئیسی در نیویورک و سازمان ملل متحد

رئیس‌جمهور 28 شهریور 1401 به‌منظور سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفت.

دیدار با رؤسای جمهور فرانسه، بولیوی، سوییس، فنلاند، صربستان، زیمبابوه و نخست‌وزیران پاکستان، عراق، لبنان، ژاپن و ارمنستان و هم‌چنین دبیرکل سازمان ملل، رئیس شورای اروپا، رهبران ادیان الهی، متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکایی، مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی و ایرانیان مقیم از جمله برنامه‌های وی در این سفر بود.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

رئیسی در دیدار با ماکرون همتای فرانسوی خود که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد گفت سطح همکاری‌ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقاء است، ضمن اینکه اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاست‌های آن مستقل است و تابع خواست و سیاست آمریکا نیست.

دیدار با رئیس جمهور سوئیس از برنامه دیگر این سفر رئیس‌جمهور کشورمان بود؛ رئیسی در این ملاقات با اشاره به اینکه دولت کنونی آمریکا مدعی مخالفت با تصمیم‌های دولت قبل و بازگشت به توافق است، بیان کرد ما تاکنون رفتار عملی و جدی که نشانه جبران رفتارهای گذشته و رفع تحریم‌های ظالمانه باشد، مشاهده نکرده‌ایم.

آیت‌الله رئیسی در سخنرانی هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تأکید بر ناتوانی تحریم‌ها در بازداشتن ایران پیشرفته و مستقل و اذعان رسمی دولت آمریکا به شکست مفتضحانه فشار حداکثری علیه ایران، به مسئله عهدشکنی آمریکا در موضوع توافق هسته‌ای اشاره کرد و به تبیین منطق روشن جمهوری اسلامی در اخذ تضمین‌های پایدار برای استفاده از منافع اقتصادی، پرداخت.

وی در جریان این سخنرانی زمانی که به موضوع ترور شهید سلیمانی رسید، تصویر وی بر روی دست را بالا برد؛ اقدامی که واکنش‌ها و بازتاب‌های متعددی در بر داشت.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

رئیس‌جمهور هم‌چنین عنوان کرد رسیدگی عادلانه به جنایتی که رئیس جمهور سابق آمریکا به آن اعتراف کرده خدمت به انسانی است تا از این پس ظلم زبون گردد و عدالت، سربلند باشد. ما اجرای عدالت و محاکمه آمر و مباشر شهادت سپهبد قاسم سلیمانی را از طریق یک دادگاه عادلانه تا حصول نتیجه قطعی دنبال خواهیم کرد.

سخنرانی در اجلاس سیکا

رئیس‌جمهور کشورمان 20 مهرماه 1401 به قزاقستان سفر کرد؛ سفری که با هدف حضور در اجلاس سران سیکا انجام شد.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

وی در اجلاس سران سیکا گفت معتقدیم دولت‌های عضو سیکا با اعتماد به پیشینة تمدنی ریشه‌دار خود می‌توانند روش‌های موجود برای گسترشِ صلح و امنیت را بر مبنای دیپلماسی و تعاملِ همه‌جانبه مبتنی بر عدالت و معنویت استوار کنند.

رئیسی هم‌چنین با امیر قطر و همتای آذربایجانی خود دیدار و گفت‌وگو داشت. وی در ملاقات با الهام علی‌اف گفت آماده‌ایم از ظرفیت عظیم کشورمان در مسیر حل اختلافات آذربایجان و ارمنستان استفاده کنیم.

مقصد دهم؛ پکن

آیت‌الله رئیسی در دهمین سفر خارجی خود 24 بهمن 1401 به دعوت رسمی شی‌جین‌پینگ به چین سفر کرد و در کاخ کنگره ملی چین مورد استقبال رسمی همتای خود قرار گرفت.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

وی ضمن ملاقات با نخست‌وزیر و رئیس کنگره ملی چین، در دانشگاه پکن سخنرانی کرد و هم‌چنین با نمایندگان ابرشرکت‌های چینی و اندیشمندان و فرهیختگان گفت‌وگو داشت.

رئیسی آمادگی ایران برای طرح کمربند-راه را اعلام کرد و گفت ایران و چین دوستان در دوران سختی هستند. رئیس جمهور چین هم اعلام کرد به توسعه روابط با ایران قاطعانه معتقدیم.

دولت سیزدهم , سید ابراهیم رئیسی ,

در جریان این سفر 20 سند همکاری در زمینه‌های مدیریت بحران، گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، محیط زیست، تجارت بین‌المللی، مالکیت معنوی، کشاورزی، صادرات، بهداشت و درمان، رسانه، ورزش و میراث فرهنگی میان مقامات عالی ایران و چین به امضا رسید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1116366