sistani
09 فروردین 1402 - 14:41

«آبی بنوش» ۱۵ دقیقه قبل از سحر/ آش زرد بوشهری‌ها در افطار

هفتمین قسمت از مجموعه رادیویی «آیینه اقوام» به معرفی آیین‌ها و رسوم رمضانی مردم شهر بوشهر می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار مهر، «آیینه اقوام» عنوان مجموعه‌ای رادیویی به روایت و کارگردانی زنده‌یاد مهرداد عشقیان است که سفری به دنیای آئین‌های رمضان در ایران زمین است. این مجموعه ۳۰ قسمتی از تولیدات اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو است که به پیشنهاد و همراهی ایوب آقاخانی در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.

ناهید مسلمی، معصومه عزیز محمدی، غلامحسن تسعیری، محمد یگانه، قربان نجفی به عنوان بازیگر این مجموعه حضور دارند و دیگر عوامل مجموعه رادیویی «آئینه اقوام» نیز عبارتند از نویسنده: سهیلا خدادادی، محقق: ناصر ملاییان، افکتور: نرگس موسی‌پور، صدابرداران: پیروز صدرایی و محسن جوادی، تهیه‌کننده و سردبیر: ناهید گودرزی.

قسمت هفتم «آیینه اقوام» با مدت زمان ۲۶ دقیقه و ۵۱ ثانیه اختصاص به معرفی برخی رسوم مردم شهر بوشهر در ماه مبارک رمضان دارد.

هفتمین روز سفر در «آیینه اقوام» اینگونه آغاز می‌شود:

«نمی‌دونم چرا هیچوقت ما نمی‌تونیم زندگی رو پیش‌بینی کنیم، هیچوقت نمی‌تونیم حدس بزنیم زندگی چه خوابی برامون دیده، یه وقتایی اینقدر غافلگیرمون می‌کنه که ناچاریم مات و مبهوب باهاش همراه بشیم، یه وقتایی هم چنان خوابای شیرینی برامون می‌بینه که دلمون نمی‌خواد هیچوقت از اون روزای شیرینی که زندگی سر راهمون گذاشته جدا بشیم. من فکر می‌کنم تو ماه رمضان امسال زندگی برام خوابای شیرینی دیده. خیلی خوشحالم که تصمیم گرفتم سیر و سفر کنم در آیین‌ها و فرهنگ رمضان در شهرها و روستاهای ایران.»

سپس با شخصیت «امیر» در شهر بوشهر همراه می‌شویم تا با آیین‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم مردم بوشهر در ماه مبارک رمضان بیشتر آشنا شویم.

در محله «کوتی» بوشهر با رسم «آبی بنوش» آشنا می‌شویم که طی آن مداح ۱۵ دقیقه قبل از اذان صبح در محله‌ها و کوچه‌ها شعر می‌خواند و در منازل را می‌زند و مردم را برای سحر بیدار می‌کند.

همچنین به ما گفته می‌شود که مردم بوشهر برای روزهای مختلف ماه مبارک رمضان مراسم مختلفی دارند که از آن جمله در نیمه دوم ماه مبارک رمضان رسم «مقابله خوانی قرآن کریم» است. در این رسم افراد سرشناس هر محله در مسجد یا حسینیه محله جمع می‌شوند و عده‌ای هم دورشان حلقه می‌زنند و هر کدام به نوبت چند آیه از قرآن کریم را می‌خوانند و همین‌طور به نوبت به خواندن آیه‌های کتاب آسمانی ادامه می‌دهند تا یک جزء از کلام‌الله مجید ختم شود.

در بخش پایانی هفتمین روز سفر در «آیینه اقوام» با غذای مخصوص افطار مردم بوشهر آشنا می‌شویم. مردم بوشهر از رنگینک، آش زرد و حلوای انگشت پیچ در سفره افطار استفاده می‌کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1116296